Danes je 22.1.2025
Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Ur. l. RS 301/1993, Zakon o Rdečem križu Slovenije, z dne 3.2.2011

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
ZAKON
o Rdečem križu Slovenije
(ZRKS)



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Zakon o spremembah in dopolnitvi Zakona o Rdečem križu Slovenije (ZRKS-A)
4268/201
23.10.201
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Rdeči križ Slovenije je neodvisna, humanitarna organizacija nacionalnega pomena, ki na območju Republike Slovenije deluje v skladu z ženevskimi konvencijami iz leta 1949 in Dodatnima protokoloma k ženevskim konvencijam o zaščiti žrtev spopadov (v nadaljnjem besedilu ženevske konvencije) ter sklepi mednarodnih konferenc Rdečega križa.
Rdeči križ Slovenije je nepridobitna organizacija, ki opravlja svoje naloge brez razlikovanja glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje ljudi.
2. člen
Rdeči križ Slovenije sestavljajo lokalne organizacije. Za ustanovitev, organizacijo in delovanje organizacij Rdečega križa Slovenije se uporabljajo predpisi o društvih.
Rdeči križ Slovenije s statutom določi področje, naloge in način dela, pristojnosti svojih organov in služb ter svojo organiziranost.
3. člen
Rdeči križ Slovenije je sestavni del mednarodnega gibanja Rdečega križa in Rdečega polmeseca, zato sodeluje z nacionalnimi organizacijami Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter tudi z drugimi humanitarnimi, zdravstvenimi in socialnimi organizacijami doma in v tujini.
4. člen
Rdeči križ Slovenije in njegove organizacije imajo pečat, v katerem je besedilo Rdeči križ Slovenije, ime organizacije, sedež ter naslov organizacije. V sredini pečata je znak rdečega križa.
5. člen
Znak Rdečega križa Slovenije je rdeč križ s štirimi enakimi kraki na belem polju.
II. NALOGE RDEČEGA KRIŽA SLOVENIJE
6. člen
Rdeči križ Slovenije pomaga oblastem pri preprečevanju in lajšanju trpljenja ljudi, zaščiti življenja in zdravja ljudi ter zagotavljanju spoštovanja človekovih pravic, posebno med oboroženimi spopadi in drugimi izrednimi stanji ter opravlja druge naloge določene s tem zakonom in statutom.
Rdeči križ Slovenije seznanja javnost z mednarodnim humanitarnim pravom ter širi in uresničuje načela svetovnega humanitarnega gibanja.
7. člen
8. člen
Rdeči križ Slovenije organizira hrambo in razporeja pomoč, ki jo dobi od nacionalnih in mednarodnih organizacij Rdečega križa, drugih organizacij ter posameznih darovalcev, ter organizira zbiranje pomoči v Republiki Sloveniji in jo ob mednarodni pomoči pošilja v tujino.
Naloge, ki jih opravlja kot javno pooblastilo
9. člen
Rdeči križ Slovenije opravlja naslednje naloge kot javno pooblastilo:
-  naloge v zvezi z obveščanjem, evidentiranjem in poizvedovanjem za žrtvami oboroženih spopadov in prizadetimi v naravnih in drugih nesrečah;
-  organizira usposabljanje osebja za opravljanje nalog, ki jih določajo ženevske konvencije;
-  organizira tečaje in izpite iz prve pomoči;
-  organizira in usposablja enote za prvo pomoč;
-  izvaja akcije za pridobivanje krvodajalcev in organizira krvodajalske akcije;
-  izdaja izkaznice darovalcem delov